מי צריך את האושר הזה

בספרו "אושר אפשרי" מצטט ד"ר מרטין סליגמן את מחקרה פורץ הדרך של ברברה פרדריקסון אשר קובעת נחרצות:
"רגשות חיוביים מרחיבים את משאבינו הקבועים, האינטלקטואלים, הפיזיים והחברתיים ובונים לנו רזרבות, שמהן אנחנו יכולים לקחת כאשר מופיעים בחיינו איום או הזדמנות".

כאשר אנחנו במצב רוח חיובי, אנחנו במצב צמיחה והתרחבות, גמישים, ופתוחים ליצור קשרי גומלין רבים יותר וחמים יותר עם אנשים ממעגלי חיים נוספים על אלה של המשפחה הקרובה, החברים והקולגות בעבודה.

מי צריך את האושר הזה

רגשות חיוביים גם מחברים אותנו למעין היצירתיות, לרעיונות חדשים, להתנסויות שונות ומגוונות ולתחושה פנימית של כוח ויכולת להתמודד עם משברים ואתגרים.

לעומתם, הרגשות השליליים מכווצים אותנו רגשית ופיזית, מרחיקים מאיתנו אנשים ופוגעים משמעותית ביכולת שלנו להתמודד עם משברים ואתגרים.

לפי מחקרים, אנשים שנוטים לחוות רגשות שליליים באופן כללי מועדים יותר מפי שמונה לדיכאון מאשר אנשים שנוטים לחוות רגשות חיוביים באופן כללי.

הם מצליחים הרבה פחות מהיכולת האמיתית שלהם בכל תחום בחיים החל מלימודים, רמת הכנסה וכלה ביחסים הבין אישיים.

בניגוד למצופה הם גם פחות אמפטיים וגם מתנדבים פחות למען הזולת ביחס לאנשים עם גישה ורגשות חיוביים – האמפטיה, שנמצאת באיזורים אחרים במוח מאשר הסטרס שמתבטא בהרגשה שלילית, מושתקת שלא מרצון או שליטה לטובת מיקוד נוקשה וצר בצורך להרגיש במקום בטוח.

אושר מאריך חיים

מחקרים רבים מאד מוכיחים שאושר מאריך חיים, מרחיב מעגלים חברתיים, תורם לפרודוקטיביות בעבודה ואף לרמת הכנסה גבוהה יותר.

אין נוסחה אחת לאושר וחשוב להבדיל בין אושר המבוסס על תחושות רגעיות הנובעות מגירויים חיצוניים כמו אכילת שוקולד, התאהבות או הישג מקצועי לבין תחושת אושר מתמשכת הנובעת פחות מנסיבות חיצוניות ויותר מהעצמה פנימית והכרה אמיתית בערך העצמי, גם כשדברים משתבשים.

 

ענו על השאלות הבאות (לפי פרופ' סוניה ליובומירסקי) וגלו עד כמה אתם מאושרים באופן כללי בחייכם.

הקיפו בעיגול את המשפט המתאים ביותר בסולם 7 – 1

א. באופן כללי אני

1

ממש לא מאושר

2

3

4

5

6

7

מאושר באופן מיוחד

ב. בהשוואה לרוב חבריי אני

1

פחות מאושר

2

3

4

5

6

7

יותר מאושר

ג. יש אנשים שבד"כ מאושרים, נהנים ומפיקים את המיטב מכל דבר
באיזה מידה זה מתאר אותך?

1

כלל לא

2

3

4

5

6

7

במידה  רבה

ד. יש אנשים שבד"כ אינם מאושרים. גם אם הם לא מדוכאים הם לא נראים מאושרים.
באיזה מידה זה מתאר אותך?

1

במידה רבה

2

3

4

5

6

7

כלל לא

לסיכום- חברו את הנקודות שקיבלתם בכל קטגוריה וחלקו ב-4. המספר שיתקבל משקף את רמת האושר שאתם חווים באופן כללי. אם המספר שלכם הוא 7 אז אתם נמצאים בצד המאושר של הסקאלה ולהיפך, אם המספר שקיבלתם קרוב ל-1 אז אתם כנראה סוחבים על גבכם את הסבל האנושי.

רוב הסיכויים שתמצאו עצמכם בין 4-6 שזה רמת האושר הממוצעת, אולם כיוון שכל אחד מאיתנו שואף לחיים שמעל הממוצע, אנחנו מחפשים ללא לאות דרכים להעלות את רמת האושר.
ועם EFT זו הדרך הקלה והמהירה ביותר להעלות את רמת האושר ע"י נטרול הרגשות השליליים.

הרגשות השליליים הם לא יותר ולא פחות מביטוי לחוסר איזון אנרגטי, שאותו משחררים באמצעות תיפוף על נקודות אנרגטיות חזקות במקומות מסויימים בגוף.

התיפוף משחרר את האנרגיה החסומה ואת הרגשות השליליים הנלווים לה ובאופן מיידי הרגשות החיוביים, שהם ברירת המחדל הטבעית, תופסים את מקומם ומשפיעים עלינו לטובה ברמה הפיזית, רגשית ומנטלית.

מדובר בתהליך מאד מעשי, דינמי וענייני אשר עוקף את המוח המודע ושמטרתו לשחרר את הבעיה מהשורש ולא רק ליצור רגיעה.

אז אם אתם באמת רוצים לחוות אושר טבעי מתמשך ולא רק הבזקים פתאומיים וחולפים – אין זמן טוב יותר להתחיל מאשר הרגע הזה.

 

לא נמצאו פוסטים

תגובה אחת

  1. "Ucretsiz hesap olusturun

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

השארת תגובה